שביל ישראל בדרום - יער יתיר והמכתש הקטן

18/02/2016 08:00 עודכן בתאריך
הגדל

 

ארבע לפנות בוקר, מעורפל וחשוך, לריח הלחם הטרי המשחים בתנורי מאפיית קציר בעפולה מתחילות להתקבץ דמויות עם תרמיל על השכם ומקל ביד. חיוכים, חיבוקים ולהסעה עולים.

לאורך מסלול האיסוף החברים שוכחים את שעת ההשכמה ומקבלים בחיוך ושלומות את העולים להסעה, החברים לקבוצת השבילאים, ותיקי עמק יזרעאל הצועדים יחד בשביל ישראל.

הפעם מדרימים עד יער יתיר. ראובן המדריך המהולל מספק הוראות אחרונות, הסברים ולדרך יוצאים. הנופים מקסימים, המון ירוק בעיניים, פרחים, האווירה בעננים. קבוצות קבוצות את השביל גומעים ונהנים. לאחר שמעפילים אל ראש ההר – הר עמשא תצפית עורכים, עוד הסברים מעניינים, נזכרים בשמות צמחים שפרחו מזיכרוננו, וצועדים לאורך הדרך על מדרגות האבן החצובות בסלע מהתקופה הרומית. לפתע משום מקום עדר גמלים חוצה את הקבוצה, ועוד, עדר כבשים מתערבב בין החברים הנחים וסועדים ליד הבאר הקדומה. מרגישים שחזרנו לימי האבות.

בשביל המסיים את היום ומוביל אל עבר תל ערד ממש התחברנו לימי בראשית. נגלה לעיננו מאגר מים גדול וקבוצות קבוצות של רועים, כל אחד עם עדרו וכלבו, בתורו, ולקול פעמוני הצוואר המדנדנים ניגש מן המים לגמוע. עבורי זו הייתה חוויה מרגשת ומיוחדת במינה.

את הלילה העברנו כדרכנו במלון ענבר. בערב תכנית מרגשת, בועז מנעים עם צלילי החצוצרה ואילן מרצה בתוספת סרטונים על סין הרחוקה, כן חוויות, חוויות מרגשות.

בוקר יום שני בשביל. נוסעים בנופיו הקסומים של המדבר אל פתח המכתש הקטן הוא מכתש חצירה. ושוב תרמיל ומקל ולדרך יוצאים. חוצים את המכתש בהליכה מרגשת, השביל מתפתל, הרים וגבעות בצבעים של צהוב וסגול וירוק- צבעי התחמוצות שאת אדמת המכתש צובעות, ובתוספת פריחות מרהיבות. חומעה ורודה שצובעת משטחים באדום, שיח הרותם הריחני כולו ככלה בלבן בוהק, הזוגן, הצלף, הריכפתן וטוריים שסגולים הם במדבר. קחוונים שפזורים לאורך הדרך. כל נקודת צבע קטנה עושה טוב לנשמה. לומדים כיצד הצמחים בשלוש דרכים שונות את עצמם לחיי המדבר מתאימים. כשעוצרים ליד צמח הדמיה הלבידה מחפשים את הכושן הארסי הלו הוא חגב שחור עם נקודות בצהוב על הגב שלהגנתו זורק ארס לעיני המפריע את שלוותו.

מטיילים, מכל רגע נהנים ובינתיים אל פסגת היום מגיעים. ניצבים מול הקיר המערבי של המכתש, מעלה עלי מולנו וטיפוס לא פשוט לפנינו.

מתחילים אט אט בטיפוס, נוצרות קבוצות של תומכים ונתמכים, עקב בצד אגודל עולים ועולים, ונושמים, ועוצרים, מעקות, יתדות לעזרה, ממשיכים, מהנוף במעלה ומתכלת השמיים מתפעלים.

שני נשרים וכמה עורבים ממעל אותנו מלווים עד שאת הפסגה אנו כובשים.

המראה שוב מהמם ומרנין וכן עשינו זאת אפשר לצרוב בזיכרון וליהנות עוד ימים ארוכים ושעות.

ותודה לסיגל חגית ואסנת המלוות, לראובן שאותנו מוביל, מעדכן ומחכים.

כתבה: דליה טל, מושב מרחביה. צילם: צבי גרא, רמת ישי. מטיילים בשישי בשביל ישראל...

 

 

  • עמותת ותיקי עמק יזרעאל, מס׳ עמותה 580067262
  • |
  • ת.ד 3222 עפולה 1813201
  • |
  • טל' 04-6520103
  • |
עבור לתוכן העמוד